Týždeň vedy a techniky na Gymnáziu Janka Kráľa
Cieľom Týždňa vedy a techniky na Slovensku je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, informovať verejnosť o poznatkoch vedy a techniky a o nutnosti podporovať vedu a techniku, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku a pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy.
Hlavnými organizátormi Týždňa vedy a techniky na Slovensku je Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, Centrum vedecko-technických informácií SR a Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.
Festival vedy a techniky s postupom do Ameriky
Tohtoročný Týždeň vedy a techniky sa na Slovensku začal 11. novembra 2024 otvorením 27. ročníka Festivalu vedy a techniky v historickej budove jazdiarne Bratislavského hradu. Zastúpenie na tomto podujatí malo aj naše gymnázium. Svojimi projektmi z oblasti medicíny a environmentálnej vedy nás reprezentovali Daša Koprdová, IV. B (Efektivita metabolizmu sacharidov – slaďme s rozumom), Alica Šindlerová, III. B (Kolitída spôsobená Clostridium difficile, jej príčiny a jej liečba) a Alexandra Drgoňová, III. B (Spektrometrická analýza rádioizotopov vo vzorkách studničnej vody z okolia AE Mochovce). Všetky dievčatá nás reprezentovali na vysokej úrovni a Saška si z podujatia odniesla postup na medzinárodnú súťaž GENIUS OLYMPIAD 2025 do Rochestra, NY, USA, kde sa so svojím projektom predstaví v júni 2025.
iBobor
V dňoch 05. 11. 2024 a 07. 11. 2024 sa aj na našej škole konala celoslovenská informatická súťaž iBobor, do ktorej sa zapojilo 28 žiakov nášho gymnázia v dvoch kategóriách - Junior a Senior.
V kategórii "Junior" (1. a 2. ročník stredných škôl) súťažilo celkovo 11 681 študentov slovenských stredných škôl, z ktorých bolo 15,75 % úspešných riešiteľov. Nás veľmi teší, že až sedem z nich (teda až 54 % všetkých našich súťažiacich) je študentami nášho gymnázia
Podrobnejšie výsledky súťaže nájdete na tomto mieste.
Prednáška na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre
Žiaci II. A triedy sa v rovnaký deň, t. j. 11. novembra 2024, zúčastnili vzdelávacej prednášky na Katedre geografie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Dozvedeli sa, čo všetko obnáša štúdium geografie, aké najrôznejšie programy geografovia používajú pri svojej práci a ako ich využívajú pri výpočtoch v praxi. Zaujímavou bola informácia o existencii tzv. potravinových púští na Slovensku. Ide o termín, ktorým sa označujú lokality, kde majú obyvatelia problém s dostupnosťou bežných potravín.
Exkurzia do Múzea holokaustu v Seredi
Dňa 13. novembra 2024 žiaci 3. ročníka navštívili Múzeum holokaustu v Seredi. Vďaka odbornému výkladu mali žiaci možnosť nahliadnuť do smutnej kapitoly našej národnej histórie. Prechádzali priestormi, kde kedysi trpeli ľudia len preto, že mali iný pôvod alebo vieru, ako stanovoval oficiálny politický režim. Mohli vidieť ich osobné veci, čítať a počuť ich životné príbehy a na základe toho si uvedomiť, aké dôležité je zamedziť opakovaniu takýchto tragédií.
Jesenné Arborétum
13. novembra 2024 sa tiež konala exkurzia do Arboréta Mlyňany SAV, ktorej sa zúčastnili žiaci I. B. Na úvod si vypočuli prednášku o dôležitých výskumných prácach, ktoré Arborétum realizovalo a následne mali možnosť si hravou formou vyskúšať kódovanie DNA. Ďalším bodom programu bola pútavá prednáška o bonsajoch, ich histórii a správnom pestovaní. Arborétum samozrejme ponúka najväčšie krásy v priestoroch svojho exteriéru. Prechádzka Anglickou cestou ich doviedla až k projektu Living Lab. Ide o originálny regeneratívny agrolesnícky model, v ktorom sa nepoužívajú žiadne pesticídy či fungicídy. Exkurziu ukončili prechádzkou po náučných chodníkoch Arboréta Mlyňany SAV, kde na každom kroku obdivovali všetky krásne farby jesennej prírody.
Prednáška NATO Force Integration Unit na Slovensku
Žiaci 3. a 4. ročníka mali vo štvrtok 14. novembra 2024 príležitosť zúčastniť sa prednášky v anglickom jazyku s predstaviteľmi Ambasády Spojených štátov amerických a vybraných zástupcov NATO Force Integration Unit na Slovensku.
V rámci prezentácie sa dozvedeli viac o poslaní a aktivitách NATO a NATO Force Integration Unit na Slovensku, o ich hlavných úlohách, riadení a poslaní. Prednáška poskytla našim žiakom cenné informácie, ktoré môžu využiť pri príprave na maturitné skúšky. Návšteva vyvrcholila obsiahlou diskusiou, v ktorej naši hostia odpovedali na žiacke otázky.
Stretnutie poskytlo našim žiakom cenné informácie o dôležitosti medzinárodnej spolupráce a prispelo k ich lepšiemu porozumeniu aktuálnych globálnych tém.
Text: žiaci 1.-3. ročníka GJK