Slovenský červený kríž - logo

Spolupráca školy a Slovenského červeného kríža
Projekt DOROTKA

Organizátor: Slovenský červený kríž

Školský koordinátori: Simona Koščová – IV.B, Aurélia Lukáčová – III.B

Miesto: Materská škola Dúha a Slniečko

Projekt Dorotka a jej priatelia je projekt Mládeže slovenského červeného kríža, v ktorom participuje mládež SČK na celom Slovensku. Ide o projekt, v ktorom žiaci stredných a vysokých škôl navštevujú materské školy a odovzdávajú škôlkarom poznatky prvej pomoci.

Žiaci III.A sa s radosťou minulý školský rok zúčastnili tohto skvelého projektu. Spolu s našimi koordinátorkami Simonou Koščovou a Auréliou Lukáčovou sme dvakrát do mesiaca navštevovali Materské školy Slniečko a Dúhu a učili sme sa s deťmi napríklad ako postupovať keď nás bodne osa alebo ako správne prechádzať cez cestu. Nebolo to však vždy len o hraní. Niektoré modelové situácie, ako napríklad zástava srdca mali deti naučiť ako treba postupovať pri závažnejších, život ohrozujúcich stavoch. Na naše vlastné prekvapenie boli deti vždy veľmi šikovné, poslušné a usilovné. Na záver každého sedenia sme sa vždy zahrali hru, ktorá sa nejakým spôsobom hodila k téme a na začiatku ďalšieho sedenia sme si zopakovali čo sme sa minule naučili.

Okrem tém o doprave, bodnutiach či KPR sme spolu naučili ako sa správne stravovať, čo robiť aby sme neprechladli, ako ošetriť rezné rany či zlomeniny. Nemyslím si však, že týmito sedeniami sa učili len deti. Vďaka Dorotke sme sa naučili ako sa správať k deťom, naučili sme sa lepšie načúvať mladším, ako ich tolerovať a mať trpezlivosť a taktiež sme si zaiste zlepšili svoje komunikačné a improvizačné schopnosti vďaka nečakaným situáciám, ktoré nám deti často pripravili.

Sme veľmi radi, že aj tento rok budeme mať svojich nástupcov v tomto skvelom projekte. Veríme, že na nich budeme môcť byť právom hrdí tak, ako mohli byť na nás hrdí naši predchodcovia.

Lívia Furdová - III.A realizátorka projektu

Fotogaléria